טבעות וסמליות בעולם המודרני


טבעות וסמליות בעולם המודרני

מאז ומתמיד הייתה הטבעת סמל שמהלך עלינו קסמים, מושך אותנו ומעורר אותנו למחשבה או לעשייה. כבר בתנ"ך תוארו טבעות כבעלות סגולות מיוחדות, כוחות קוסמיים והשפעה מאגית על בני האדם. במאות הקודמות שימשו טבעות כסמל סטאטוס, המיועד לעשירים בלבד, וכתכשיט שמסמל את הנצחיות ואת מעגל החיים. לא בכדי הפכו טבעות להיות אחד הסמלים המזוהים ביותר עם חתונות, שהרי הן מסמלות את הנאמנות שנודרים בני הזוג לשמור זה לזו לנצח. נדמה כי מעט מאוד השתנה מאז ועד היום, ועדיין אנחנו בוחרים לשלב טבעות בחיינו כפריט עם סימבוליות חזקה מאוד.

טבעות בסרטים כמו גם במציאות


תפקידם של הסרטים, ושל אמנות בכלל, הוא מחד לשקף את המציאות ומאידך לייצרה. יוצרי סרטים רבים בחרו לייצג טבעות כסמלים חזקים, מאגיים ורבי כוח, המשקפים את היחס האמיתי שלנו כלפיהן, ביניהם "שר הטבעות", "מלאכים ושדים" ועוד. בכל אחד מהם מייצגות טבעות מושא הערצה אליו נכספים בני האדם, המהוות מקור למריבות, רצון בשליטה ובעלות, פוליטיקה, ידע עתיק, כישוף, וכמובן שגם אהבה ורגשות אמיצים בין בני אדם.

הביטוי השגור ביותר של טבעות בעלות משמעות בחיינו, הוא ענידה של טבעות נישואין ואירוסין. זהו מנהג שמקורו בתקופה הרומית, ועד היום, בעידן המודרני בו אנו חיים, הוא נשמר ומבוצע בהקפדה, לא רק לשם המסורת ובהתאמה לחוקי הדת, אלא בזכות הערך הרב הטמון בענידת טבעות ובזכות יופיו של הטקס. למעשה, ענידת טבעות היא אקט חשוב של הצהרת מחוייבות קבל עם ועדה, מקור לסמליות רבה המביעה אהבה, הערכה ונאמנות.
הרי אין כמו טבעות, כדי להעביר מסר חד משמעי לגבי מצבו המשפחתי של אדם, ולבשר לעולם כולו על מעמדו והעדפותיו.

טבעות – מעגל אינסופי של חיים


השימוש המודרני שלנו כיום בסמלי העולם העתיק הוא אקט של כבוד והערכה כלפי הסמליות של טבעות ותכשיטים אחרים, והוא מהווה חלק אבולוציוני טבעי, שבו חידושים והמצאות בוחרים שלא למחוק את העבר אלא לעשות בו שימוש עדכני.
העולם העתיק, התנ"ך, הקבלה ותרבויות נוספות, ייחסו אל טבעות סגולות מאגיות של ריפוי, הצלחה, זוגיות, פרנסה וכן הלאה, ולכן נעזרו בסמלים רבים, על מנת לעצב טבעות שונות מלאות השראה. לדוגמא, כיום טבעות רבות משובצות קריסטלים בדומה לתרבויות העתיקות של רומא ויוון, שהאמינו בסגולות המרפא של הקריסטל. סמלים רבים, המעוצבים על גבי טבעות, מקנים להן משמעויות נוספות בעלות ערך מנטלי רב.
טבעת חמש המתכות וטבעת האומץ
לפניכם דוגמאות של שתי טבעות שהוכנסה לתוכן סמליות, מחשבה ונשמה. אלו הן טבעת חמש המתכות וטבעת האומץ מיצירותיו של האומן דוד וויצמן.

טבעת חמש המתכות:
בעלת הרכב מיוחד שנועד לרתום את השפעתו הקוסמית של כוכב צדק לעזרת העונד ולמען הצלחה בכל מעשיו. הרעיון מאחורי טבעות אלו טמון בספר "סגולות ישראל".

טבעת נוספת היא טבעת האומץ :
טבעת זו נועדה להרחיק פחד וסבל ולהעניק לעונד אותה אומץ פעולה ומחשבה.
הטקסט החרוט על טבעת זו מסמל כי הפחד נובע מבורות – פחד המביא לעיוות המציאות ואובדן של יכולת ההנאה מהשפע העצום שבעולם. טבעת האומץ מזכירה לעונד אותה כי הוא אדם בעל אומץ גדול ויכולות להתגבר על כל מכשול.

לסיכום –. בין אם מעגל סמלי של אהבה בין שני אנשים, תזכורת תמידית לאומץ הטמון בנו או סמל של שפע טבעות שאנו עונדים יכולות לייצג משהו שהוא הרבה מעבר לפריט מעוצב ויפה.